Ciekawe miasta

Będąc w Chorwacji nie można przejść czy też przejechać obojętnie obok wielu niezwykłych miejscowości. Jednym z takich jest Dubrownik – miasto, które otoczone przez mocne fortyfikacje i mury obronne liczące prawie 2000 m długości, wprost kipi od zabytków. Stara część miasta jest nimi dosłownie obsiana, więc turysta, który wybiera się tam jedynie jako odskocznia od plaży, musi dokonać wyboru tego, co chce obejrzeć. A do wyboru mamy między innymi Pałac Sponza, Pałac Rektorów, będący jakby pomniejszoną wersją weneckiego Pałacu Dożów, kolumnę Rolanda, Plac Luža oraz liczne kościoły.

Miłośnicy starożytności koniecznie zajrzeć muszą do miejscowości Split. Tam bowiem znajdują się pozostałości pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponieważ miasto stanowi ważny węzeł komunikacyjny, można w międzyczasie poświęcić godzinę lub dwie, by popodziwiać słynne bramy: Żelazną, Złotą i Srebrną oraz katedrę.

Dubrownik w Chorwacji

Na obfitujących w dawne zabytki mapie Chorwacji nie może też zabraknąć miejsca dla miejscowości Zadar. Na starym mieście zobaczymy tam najsłynniejszy zabytek – ogromne forum rzymskie – amfiteatr w Puli. Miasto oferuje jednak wiele innych atrakcji, w tym liczne obiekty antyczne i średniowieczne, takie jak kościół św. Donata z IX wieku.