Położenie i klimat

Chorwacja położona jest w basenie Morza Śródziemnego. Na mapie ma kształt łuku, który rozpościera się od Dunaju i Niziny Węgierskiej na północnym wschodzie, przez Nizinę Panońską na północnym zachodzie i wschodnie krańce Alp. Centralną część Chorwacji stanowią Góry Dynarskie, natomiast południe to wybrzeże Adriatyku, składające się z licznych wysp i półwyspów.

To zróżnicowanie geograficzne niesie za sobą także pewną różnorodność klimatu. W regionie południowym, najbardziej popularnym turystycznie, panuje klimat śródziemnomorski. Występują więc ciepłe i suche lata oraz wilgotne i łagodne zimy. Pod tym względem Chorwacja staje się coraz bardziej popularnym miejscem wakacyjnym, określanym czasem, jako najbardziej słoneczne miejsce w Europie. Trochę inaczej ma się klimat w rejonie Kotaru. Można określić go jako górski, z dużo większymi opadami niż na południu. I to nie tylko opadami deszczu, ale także z dużą ilością śniegu w zimie. Nie dziwi więc fakt, że jest to najmniej zaludniony obszar Chorwacji. W pozostałej części kraju wyróżnia się klimat umiarkowano-kontynentalny, dlatego to tam zaludnienie jest największe i dobrze rozwija się rolnictwo.

Klimat i położenie Chorwacji

Jeśli więc wybieramy się na wczasy do Chorwacji, warto wybrać okres od czerwca do września. Wtedy to możemy liczyć na najcieplejszą temperaturę zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Mała jest też szansa, że nasze wakacje spędzimy kryjąc się przed deszczem, bo opady w tym okresie są raczej sporadyczne i przelotne.