Wyspa Brac

Słońce, kilometry zacisznych  jasnych plaż, krystalicznie czysta woda o lazurowym odcieniu i liczne zabytki świadczące o bogatej przeszłości… Chorwacka wyspa Brač to idealny kierunek na wczasy zarówno dla miłośników zażywania słonecznych kąpieli i uprawiania sportów wodnych, jak i pasjonatów zwiedzania pragnących poznać barwną historię kraju.

Wyspa Brac – atrakcje na wakacje

Spędzając wczasy na wyspie Brač, warto wybrać się do zabytkowej pustelni Blaca, zlokalizowanej na niewielkim płaskowyżu. Klasztor został założony przez mnichów głagolicy, którzy w 1551 r. uciekali przed najazdem Turków. Obecnie wewnątrz pustelni mieści się muzeum oraz obserwatorium astronomiczne. Można tu również podziwiać kolekcję starożytnych borni oraz zegarków. Kolejną atrakcją wyspy Brac jest pełna uroku miejscowość Škrip. Jest to najstarsza na terenie wyspy osada, usytuowana malowniczo na liczącym 251 m n.p.m. wzniesieniu. Zwiedzając miasteczko, warto zajrzeć do Muzeum Wyspy Brač, jednego z najsłynniejszych w kraju (co roku przybywa tu ok. 12000 osób). Obiekt mieści się w wieży, położonej na fundamentach sprzed 1500 lat p.n.e. Tuż przy głównym placu miasta znajduje się zaś, pochodzący z XVI w. pałac rodziny Ceriniciów.

Zabytki Wyspy Brac

Miłośnicy podziwiania cudów natury, na wczasach na Brac, koniecznie powinni się wybrać do Smoczej Jaskini, usytuowanej między miejscowością Bol a Murvica. Ogromnych rozmiarów grotę otacza zapierająca dech w piersiach, dzika i nietknięta przez człowieka roślinność strefy śródziemnomorskiej. Obiekt zlokalizowany jest na wysokości 300 m n.p.m., a jego wnętrze liczy aż 19 m i podzielone jest na trzy części. Wyspa Brac to także doskonały kierunek dla każdego miłośnika aktywnego spędzania wolnego czasu. Idealne warunki pogodowe w miejscowości Bol sprzyjają uprawianiu windsurfingu. Na wyspie popularnym sportem jest także nurkowanie, a za jedno z najciekawszych miejsc do eksplorowania podwodnych głębin uznawane są okolice jaskini Lucice.

Wczasy marzeń na Wyspie Brač

Chorwacka wyspa Brač przyciąga bajkowymi widokami, położonymi w malowniczym otoczeniu plażami oraz niezwykłymi zabytkami. Wizyta w pustelni Blaca, Škrip oraz zwiedzanie Smoczej Jaskini to znakomity pomysł na aktywne wakacje w tej części kraju. Wczasy na wyspie Brač dostarczą mocy niezapomnianych przeżyć oraz pozwolą się zrelaksować i zapomnieć o codzienności.