Wyspy

Żaden region Chorwacji nie jest jednak tak popularny, jak wybrzeże tego kraju. Tu kierunków turystycznych jest wręcz niezliczona ilość, a ich różnorodność zaskakuje na każdym kroku. Spotkamy w tym miejscu nie tylko skały, ale także plaże piaszczyste oraz żwirowe zatoczki. Na wybrzeże Chorwacji składa się prawie 1200 przepięknych, malowniczych wysp i wysepek, z czego zaledwie 67 jest zamieszkałych.

Najpopularniejszą chyba chorwacką wyspą jest Wyspa Hvar, leżąca w Dalmacji. Mówi się o niej, że jest najbardziej bogatą w słońce wyspą Morza Adriatyckiego. Jest też najdłuższa w Chorwacji. Prócz rybołówstwa i upraw winorośli oraz oliwek jest to miejsce funkcjonujące przede wszystkim dzięki turystyce. Znajduje się tam wiele chętnie odwiedzanych miast, wśród których wymienić można takie nazwy jak: Jelsa, Stari Grad, Vrboska, Ivan Dolac, Sućuraj, a przede wszystkim najbardziej znane na wyspie miasto o tej samej nazwie – Hvar.

Wyspa Hvar w Chorwacji

Położone w zachodnio-południowej części wyspy – miasto Hvar jest niezwykłą atrakcją nie tylko dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi, ale także dzięki bogactwu kultury. Burzliwa historia wyspy, a także samej Chorwacji, opowiadana jest tu przez szereg zabytków: katedrę Hvar, najstarszy teatr ludowy, fort Fortica czy klasztor franciszkanów. Natomiast jeśli wybieramy się na wczasy, by zaczerpnąć morskich atrakcji, Hvar zaproponuje nam przepiękne plaże, z czego część z widokiem na wyspy Pakleni. Wieczorami zaś miasto oferuje liczne atrakcje kulturalne, obfituje w bogatą ofertę imprez oraz wiele restauracji z przysmakami kuchni chorwackiej w roli głównej.

Na północnym brzegu wyspy znajduje się Jelsa. Tu prócz atrakcji plażowych, znajdziemy sporo ścieżek rowerowych i szlaków na długie piesze wędrówki.

Jakie wyspy warto jeszcze zobaczyć w Chorwacji?

Na południowo-zachodnim wybrzeżu Istrii leżą Wyspy Brijuni. Ten archipelag to dwie duże wyspy oraz dwanaście mniejszych. Szczególnie popularne są one ze względu na sporą ilość brzegów z łatwym, niskim dostępem do morza, obfitujące w malownicze plaże pokryte piaskiem i żwirem. Znajdziemy tu pozostałości jeszcze z czasów starożytnych, ze słynnymi ruinami rzymskiej willi na czele.

Trzecią pod względem wielkości wyspą Chorwacji jest Brač, będąca jednocześnie największą wyspą Dalmacji. Prym wśród tamtejszych miast wiedzie Bol, które jest najstarszym miastem na wybrzeżu wyspy. Polecane jest przede wszystkim dla miłośników surfingu. Warto też odwiedzić miejscowość Supertar, gdzie prócz prócz pięknych zatok, możemy odwiedzić jaskinię Dragonja, starożytny kamieniołom i pustynię Blaca.

Chorwacka wyspa Brac

Miasto Rab na wyspie o tej samej nazwie to kolejne cenne turystycznie miejsce. Szczególną frajdę znajdą tam miłośnicy historii i kultury, mogący zwiedzić liczne zabytkowe kościoły oraz katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Dziewicy. Podobnie sprawa ma się z Wyspą Krk, nazywaną Złotą Wyspą oraz Wyspą Vis, gdzie znajdziemy między innymi słynny bunkier Tita.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz